Vitaminai odai |
Oda ne tik didžiausias mūsų organas. Ji parodo daug aiškiau nei bet kas kitas, ar esame sveiki ir kaip greitai senstame.
Jau seniai žinoma, kad tai, kas padeda odai iš išorės, dažnai veikia ir iš vidaus, ir atvirkščiai. Pavyzdžiui, vanduo yra ne tik geriausia prausimosi priemonė. Išgerti 2 vandens litrai per dieną apsaugos odą nuo išsausėjimo ir raukšlių daug efektyviau nei patys brangiausi drėkinantys kremai.
Taigi, vitaminai, kurie saugo odos grožį iš vidaus ir iš išorės:
Vitaminas A (retinolis) skatina viršutinio odos sluoksnio ląstelių dalijimąsi ir tokiu būdu greičiau atsinaujina pasenę odos sluoksniai. Be to, jis atitolina senėjimo procesus, raukšlių atsiradimą. Vitaminas A minkština odą ir stipriai veikia prieš odos ragėjimą.
Vitaminas E (tokoferolis) kaip ir vitaminas A yra antioksidantas: apsaugo ląsteles tame tarpe ir odos ląsteles nuo laisvųjų radikalų žalingo poveikio, kuris pagreitina senėjimo procesą. Jis taip pat vertinamas dėl gebėjimo sulaikyti drėgmę. Gilesniuose odos sluoksniuose jis skatina fermentų veiklą ir tuo pačiu medžiagų apykaitą. Vitaminas E saugo nuo odos pažeidimų, todėl jo dedama į daugelio priemonių nuo saulės sudėtį.
Vitaminas C (askorbo rūgštis) trečiasis vitaminas antioksidantas. Taip pat saugo nuo laisvųjų radikalų agresyvių molekulių grupių, kurios greitina senėjimo procesus. Skatina odos kraujotaką. Be to, jis labai svarbus kolageno sintezei. O kolagenas atsakingas už audinių standumą. Vitaminas C gerina mikroproteinų ir audinių kolageno sintezę.
Vitaminas PP (niacinas) skatina odos medžiagų apykaitą ir rūpinasi, kad odos ląstelės būtų optimaliai aprūpintos maisto medžiagomis. Be to, jis gali sulaikyti vandenį.
Vitaminas H (biotinas) dalyvauja odos, plaukų ir nagų medžiagų apykaitoje. Jis padeda gamintis keratinui medžiagai, kuri suteikia odai, plaukams ir nagams formą ir tvirtumą.
Vitaminas B5 (pantoteno rūgštis) tirpsta vandenyje ir gelbsti organizmo audiniams augant. Be to, jis sulaiko odoje vandenį. Jo pirmtakas, provitaminas B5, veikia sudirgintrą odą raminančiai. Jis ramina odos paraudimus, greitina nudegimų gijimą.
Q10 yra į vitaminus panašus kofermentas. Jis teikia energiją ląstelių atsinaujinimo procesui. Gaminamas paties organizmo, tačiau sulaukus 30 metų jo gamyba be perstojo mažėja.
|
|