Džiovintų vaistažolių ar vaistinių augalų preparatų galima įsigyti vaistinėse, o galima pasiruošti ir patiems. Tačiau būtina atminti, kad reikia turėti pakankamai žinių, leidžiančių atpažinti augalus, skirti juos nuo nuodingų, žinoti kokias augalo dalis, kuriuo metu ir kaip rinkti.
Žinotina, kad neteisingas vaistinių augalų vartojimas gali žaloti organizmą. Be to, rizikinga vartoti preparatus, kurie pagaminti iš stipriai veikiančių ir nuodingų augalų. Todėl savarankiškai rinkti ir vartoti kaip liaudies medicinos priemones nuo įvairių ligų galima tik nenuodingų vaistinių augalų dalis.
Kur rinkti?
Negalima rinkti vaistažolių miestuose ar kitose užterštose vietovėse, taip pat augančių greta didelių pasėlių ar sodinukų plotų, kadangi pastarieji gali būti nupurkšti herbicidais ar kitais chemikalais. Rinkti vaistinius augalus, ypač žoles, reikia toli nuo pramonės įmonių, autokelių ir kt. Neverta rinkti vaistažolių ir parkuose, kitose poilsio vietose. Paprastai tokios vaistažolės neturi gydomojo poveikio, kadangi sukaupia pramonės ir buitines atliekas, daugelio junginių skilimo produktus.
Geriausia rinkti laukuose, pievose, kur retai įžengia žmogus. Vaistiniai augalai, surinkti tikrame miške, pasižymi unikaliomis gydomosiomis savybėmis. O pačios geriausios ir efektyviausios vaistažolės surenkamos priekalnėse ir kalnų aikštelėse, kur dirvožemis turtingas mineralais, o oras nepaprastai grynas ir švarus.
Saugokime gamtą!
Natūraliose augimvietėse negalima augalų išrauti su visomis šaknimis. Reikia rinkti tik tas augalo dalis, kurios reikalingos žaliavai. Tik renkant vienmečių augalų žaliavą, galima juos išrauti.
Negalima vienoje vietoje nurinkti visus augalus. Renkant antžemines žolinių augalų dalis, privaloma palikti ne mažiau kaip 30 %, o kasant požemines augalų dalis (šaknis, šakniastiebius) - 70 % nepažeistų augalų. Tuomet kitais metais išaugs naujos atžalos.
Šaknys, šakniagumbiai ir svogūnai kasami po sėklų subrendimo ir išbarstymo, atsirenkant - smulkiąsias šaknis reikia palikti dirvoje. Jeigu kasamų augalų sėklos dar neišbirę, jos surenkamos ir pasėjamos į iškastas vietas.
Skinti pumpurus galima tik nuo augalo šoninių šakų ir ne aukščiau kaip iki 1/3 augalo aukščio.
Skinant lapus nuo sumedėjusių augalų, reikia stengtis, kad nenukentėtų jų gyvybingumas. Leidžiama surinkti ne daugiau kaip 40 % lapų nuo vieno medžio. Pjauti augalus ar jų dalis reikia aštriu peiliu - taip mažiau nukenčia likusios augti augalų dalys.
Rinkimo laikas
Antžeminė augalo dalis (žolė) renkama nukritus rasai, saulėtą dieną. Geriausias laikas rinkti žolę prieš augalo žydėjimą ar jo pradžioje; šaknis rudenį, rečiau pavasarį; žievę anksti pavasarį, iki spės išsiskleisti pirmieji pumpurai; lapus prieš žydėjimą ar jo metu; pumpurus iki išsiskleis; žiedus žydėjimo pradžioje; sėklas ir vaisius kai visiškai sunoksta.
Šviežios žaliavos laikymas
Surinkta vaistinė augalinė žaliava išrūšiuojama į atkirus indus. Būtina stebėti, kad augalai ir jų dalys nebūtų suspausti, jų negalima laikyti taroje ilgiau nei 3-4 valandas (kartais ir 1-2 valandas), kadangi jie susiguli, sušyla ir genda. Atminkite, kad pažeidžiant rinkimo taisykles, prastėja žaliavos kokybė ir gydomosios savybės. Ilgai nedelsiant šviežią žaliavą reikia džiovinti.